FGCUAthletics.com
FGCU Student-Athletes Continue to Excel in the Classroom
Tuesday, June 29, 2010

FORT MYERS, Fla. – FGCU student-athletes continued to excel in the classroom during the 2010 Spring Semester as 150 out of 240 total student-athletes (63% of the Eagles) earned a minimum 3.0 grade point average (4.0 scale) during the grading period to earn a spot on the Florida Gulf Coast University Athletic Director's Honor Roll.

"We are extremely proud of the continued collective outstanding academic achievements of our student-athletes,” said Director of Athletics Ken Kavanagh. “In turn, we take great pride in the overall ‘value added’ that they contribute to FGCU on a daily basis which also includes community service components and is measurably demonstrated to go well beyond our numerous athletic successes. In addition to the wonderful young men and women producing in the classroom, I want to acknowledge the terrific contributions of our coaches, faculty, and academic advisors who cultivate such a conducive learning climate for all of our student-athletes."

FGCU Athletics releases the Athletic Director's Honor Roll at the conclusion of the Fall and Spring semesters each year. In order to earn a spot on the AD Honor Roll, active student-athletes registered for at least 12 hours (a minimum nine graded) must earn a minimum 3.0 grade point average.

Among the student-athletes to earn a spot on the Athletic Director's Honor Roll for the Spring Semester, 50 made the Dean’s list (3.5 GPA during the semester with 12 graded hours), 11 made the President’s list (4.0 GPA during the semester with 12 graded hours), and 16 overall turned in perfect 4.0 semester GPA's.

Aided by their repeat excellent performance during the Fall Semester, three student-athletes continue to carry perfect 4.0 cumulative grade point averages over at least two FGCU semesters: Freshman tennis player Farah Leclercq (Ocala, Fla./Vanguard HS), sophomore swimmer Teri Lytle (Melbourne, Fla./Central Catholic), and sophomore women's soccer player Gina Petracco (Fort Myers, Fla./Bishop Verot).

FGCU student-athletes collectively finished the Fall Semester with a 3.13 GPA, compared to a 2.96 GPA for all university students. On a cumulative basis the Eagles have generated a program record 3.17 grade point average in relation to the combined undergraduate rate of 2.99. The Blue and Green’s athletes have now combined to earn higher GPA’s than the general student body for seven of the past eight semesters. Ten of the Eagles fourteen teams achieved a semester GPA of 3.0 or higher, led by women’s cross country’s 3.66 (individual sport) and women’s soccer’s 3.28 (team sport) GPA. Eleven teams currently have a cumulative grade point average of at least 3.0, topped by women’s cross country’s 3.58.

Florida Gulf Coast also had 140 student-athletes named to their Conference's All-Academic teams during the 2009-10 academic year. To be named A-Sun and Coastal Collegiate Swimming Association (Swimming & Diving) All-Academic, a student-athlete must achieve a 3.0 grade point average or higher in the classroom during their semester of competition. The swimming and diving and women's soccer team had the most members earn academic honors with 22 each, while baseball had 17, the men's soccer team had 14 honorees, and volleyball and softball both had 11.

A-Sun All-Academic Honorees (Spring 2010)
Baseball (17)
Mikel Alvarez - Jr. - West Palm Beach, Fla./Palm Beach Central HS
Robert Bednar - Fr. - Stuart, Fla./South Fork HS
Kyle Burchfield - Fr. - Kennesaw, Ga./Harrison HS
Sam Dickerson - Fr. - Wellington, Fla./Palm Beach Central HS
Richie Erath - Jr. - West Palm Beach, Fla./Palm Beach Central HS
CJ Evans - So. - Tampa, Fla./Chamberlain HS
Jason Forjet - So. - Fort Lauderdale, Fla./Nova HS
Robert Greene - R-Jr. - Cape Coral, Fla./Mariner HS
Jay Laurienzo - Fr. - Tampa, Fla./Hillsborough HS
Alex Lozada - Jr. - Estero, Fla./Polk CC
Zach Maxfield - Jr. - North Port, Fla./Pasco-Hernando CC
Kurtis Mullaney - R-Fr. - Jacksonville, Fla./Bishop Kenny HS
Michael Reeves - Fr. - Peterborough, ON, Canada/St. Peter's Secondary
Tim Roberson - Jr. - West Palm Beach, Fla./Palm Beach Central HS
Chris Sale - Jr. - Lakeland, Fla./Lakeland HS
Jack Wagoner - Jr. - Berlin, Conn./St. Petersburg College
Stephen Wickens - Jr. - Whitby, ON, Canada/Sinclair Secondary

Men’s Golf (3)
Michael Hart - Sr. - London, England/Sackville School
Brandon Pena - So. - Clewiston, Fla./Clewiston HS
Gyles Robin - Jr. - Jersey, England/De La Salle College

Women’s Golf (4)
Briana Carlson - Fr. - Inverness, Fla./Citrus HS
Lina Elmsater - Jr. - Solna, Sweden/Pfeiffer University
Jessica Paulmann - Sr. - Sarasota, Fla./Riverview H.S.
Amber Pedersen - Sr. - St. Petersburg, Fla./Pinellas Park HS

Softball (11)
Nicole Boswell - Jr. - Jacksonville, Fla./Bartram Trail HS
Morgan Campen - Jr - Rougemont, N.C./Northern HS
Mariah Fernandez - Fr. - Cape Coral, Fla./North Fort Myers HS
Lindsey Green - So. - Bowling Green, Ky./Greenwood HS
Catherine McDaniel - R-Jr. - Melbourne, Fla./Florida Tech
Erin Olson - Fr. - Naples, Fla./Barron Collier HS
Stephanie Sullivan - Fr. - Venice, Fla./Venice HS
Tiffani Upchurch - Fr. - Lake Wales, Fla./Lake Wales HS
Mariah Weingarten - Fr. - Palm Harbor, Fla./Palm Harbor University HS
Chelsea Yates - Fr. - Boynton Beach, Fla./Park Vista HS
Lauran Ziegler - Sr. - Palm Bay, Fla./Brevard CC

Men’s Tennis (7)
Steven Binninger - Jr. - St. Augustine, Fla./Saint Joseph Academy
Collin Brown - Fr - Tallahassee, Fla./Florida High School
Raphael Costa - Sr. - Brasilia, Brazil/Centro Educacional Sigma
Gabriel Echeverry - Fr. - Popayan, Columbia/Gimnasio Calibio
Sebastian Leitz - Jr. - Nimes, France/Tyler Junior College
Mitchell Lvovsky - Jr. - Dania Beach, Fla./Wingate University
Erick Tandazo-Davila - Jr. - Quito, Ecuador/Colegio Sek Los Valles

Women’s Tennis (9)
Bibiana Almeida - Fr. - Porto, Portugal/Schiller International School
Morgan Bechtel - Fr. - Toledo, Ohio/St. Ursula Academy
Margaret Caulk - Sr. - Rockford, Ill./Boylan Catholic High School
Jen Evans - So. - Fort Myers, Fla./Evangelical Christian
Farah Leclercq - Fr. - Ocala, Fla./Vanguard High School
Melissa Narzissenfeld - Fr. - Tampa, Fla./Academy of the Holy Names
Iris Rendon - Jr. - San Antonio, Tex./Tyler Junior College
Eva Sambrano - Sr. - Tampa, Fla./Wharton High School
Jessica Sweeting - R-Jr. - Freeport, Bahamas/University of South Florida

A-Sun All-Academic Honorees (Fall 2009)
Men’s Basketball (4)

Chad Lutkenhaus - Jr. - Labelle, Fla./Labelle HS
Charlie Lytle - Jr. - Clearwater, Fla./Sana Fe College
Kyle Marks - Sr. - West Palm Beach, Fla./Nebraska
Hunter Miller - Fr. - Nashville, Tenn./Christ Presbyterian Academy

Women’s Basketball (6)
Kiara Bomben - Fr. - Canberra, Austalia/Ankeny HS (Iowa)
Courtney Chihil - So. - Tipp City, Ohio/Alter HS
Samantha Gray - R-Fr. - Greenwood, Ark./Greenwood HS
Sarah Hansen - Fr. - Edinboro, Pa./General McLane HS
Adrianne McNally - Sr. - Howell, Mich./Pinckney HS
Shannon Murphy - Jr. - Brighton, Mich./Brighton HS

Men’s Cross Country (4)
Richard Black - Jr. - Tavernier, Fla./Coral Shores HS
Joseph Hebel - So. - Naples, Fla./Naples HS
Jonathon Lanning - Fr. - Sarasota, Fla./Sarasota Military Academy
Dillon McGee - Fr. - Indialantic, Fla./Melbourne HS

Women’s Cross Country (6)
Christine Baird - Jr. - Homestead, Fla./South Dade HS
Barrie Cohen - Fr. - Voorhees, N.J./Eastern Regional HS
Shannon Compher - Fr. - Oviedo, Fla./Hagerty HS
Taylor Cooke - Jr. - Homosassa, Fla./Lecanto HS
Michelle Kuhnen - Jr. - Eau Claire, Wisc./Eau Claire Memorial HS
Megan Thies - Jr. - Brandon, Fla./Brandon HS

Men’s Soccer (14)
Pedro Cavalcanti - So. - Key Biscayne, Fla./Immaculata-La Salle HS
Adam Glick - R-Jr. - Leola, Pa./Conestoga Valley HS
Manuel Gonzalez - So. - Pompano Beach, Fla./Northeast HS
Scott Harrison - So. - Cocoa, Fla./Merritt Island HS
Deion Jones - Fr. - Tampa, Fla./Freedom HS
Matt Levine - Jr. - Palm Harbor, Fla./Tarpon Springs HS
Caleib Lynch - Jr. - Merritt Island, Fla./Florida Institute of Technology
William Morse - Fr. - Sugar Land, Tex./Clements HS
Matthew O’Shaughnessy - Jr. - Trinity, Fla./Mitchell HS
Tyler Sharpe - So. - Merritt Island, Fla./Merritt Island HS
Taylor Sullivan - Jr. - Wellington, Fla./Palm Beach Central HS
Francisco Ubiera - Fr. - La Romana, Dominican Republic/Abraham Lincoln
Jeremy Vollmer - Fr. - Carmel, Ind./Westfield HS
Sean Wotring - So. - Lake Worth, Fla./Palm Beach Central HS

Women’s Soccer (22)
Emily Barrett - R-Sr. - Chico, Calif./Yuba College
Ashley Ciesielczyk - R-Fr. - Oregon, Ohio/Clay HS
Katherine Correllus - R-So. - Merritt Island, Fla./Florida State
Jennifer Crittenberger - Fr. - Lighthouse Point, Fla./Cardinal Gibbons
Katie Donnellan - R-So. - Lake Mary, Fla./Lake Mary
Olivia Elias - So. - Coral Springs, Fla./American Heritage-Delray
Sarah Fagler - So. - Gainesville, Fla./Oak Hall HS
Danielle Faller - Fr. - Elizabethtown, Penn./Elizabethtown Area
Amanda Goble - So. - Lutz, Fla./Land O'Lakes HS
Kelli Haemmelmann - Jr. - St.Petersburg, Fla./Lakewood HS
Lindsay Haw - Jr. - Palm City, Fla./Martin County HS
Jeannel Huffman - So. - Clearwater, Fla./Countryside HS
Anna Jokuty - Jr. - Calgary Alberta, Canada/Bishop Carroll
Michelle Kuhnen - Jr. - Eau Claire, Wisc./Eau Claire Memorial HS
Caytlan MacKenzie - Jr. - Calgary Alberta, Canada/William Aberhart
Julia Martin - Fr. - Bayport, N.Y./Bayport Blue Point
Amber McCall - Sr. - Fort Myers, Fla./Estero HS
Brianna McCall - So. - Fort Myers, Fla./Fort Myers HS
Kayley McMillan - Jr. - Calgary Alberta, Canada/Centennial
Stacey Payne - So. - Coral Springs, Fla./American Heritage-Delray
Gina Petracco - So. - Fort Myers, Fla./Bishop Verot HS
Stephanie Powers - So. - Seffner, Fla./Armwood HS

Volleyball (11)
Amy Casteel - Jr. - Hollywood, Fla./East Stroudsburg HS
Lindsey Childs - Fr. - Fort Lauderdale, Fla./South Plantation HS
Lindsay Houston - So. - Sheridan, Wyo./Big Horn
Chandra Lefever - Sr. - Fort Morgan, Col./Winthrop
Lara Metz - So. - Land O’Lakes, Fla./Hudson HS
Alexa Napoleon - So. - Naples, Fla./Jacksonville
Keishla Negron - Jr. - Caroline, Puerto Rico/Coral Shores HS
Emma Raclia - Jr. - Fort Myers, Fla./College of Charleston
Caitlin Shawver - Sr. - Lauderdale by the Sea, Fla./Barry
Ashley Yance –Sr. - Fort Myers, Fla./Fort Myers HS
Holly Youngquist - So. - Estero, Fla./Evangelical Christian

CCSA All-Academic Honorees
Swimming & Diving (22)
Shannon Blizzard - Fr. - Jacksonville, Fla./Stanton College Preparatory School
Danielle Butler - So. - Orangeburg, N.Y./St. Bonaventure
Vicky Cadge - So. - Long Melford, Suffolk, United Kingdom/Kelly College
Margie Chamberlin - Sr. - Land O’Lakes, Fla.
Taylor Cooke - Jr. - Homosassa, Fla./Lecanto HS
Leah Daniel - So. - Winnipeg, Manitoba, Canada/Grant Park HS
Kori Golden - Fr. - Glen Burnie, Md./Northeast HS
Viktoria Hyddmark - Jr. - Lund, Sweden/Polhemskolah HS
Line Lauridsen - Fr. - Esbjerg, Denmark/Esbjerg Gymnasium og HF
Taylor Lipniskis - So. - Chesterton, Ind./Chesterton HS
Teri Lytle - So. - Melbourne, Fla./Melbourne Central Catholic
Karmin McNamara - Jr. - Tampa, Fla./Gaither HS
Mandy Melymuka - Fr. - Niagara Falls, Ontario, Canada/St. Paul Catholic HS
Caitlin Pine - Fr. - Chesapeake, Va./Great Bridge HS
Isabela Mills Pinto - So. - Centro-Petropolis, Rio de Janeiro, Brazil/Universidade Amembi Morumbi
Myriam Plante - So. - Sainte-Foy, Quebec, Canada/Université Laval
Teri Plotkin - Jr. - San Antonio, Tex./Ramstein American HS
Heather Priore - Fr. - Kissimmee, Fla./Gateway HS
Regina Rodriguez - Fr. - Mexico City, Mexico/The Bolles School
Catrina Silveira - Jr. - Doral, Fla./Doral Academy HS
Margrete Ulvestad - So. - Molde, Norway/Molde Videregaende Skole
Valerie Wexler - Fr. - Coral Springs, Fla./Stoneman Douglas HS